574 859 264

Motylarnia nad morzem to z pewnością jedno z miejsc, które warto odwiedzić. A jakie są najciekawsze i najpiękniejsze motyle na świecie? To pytanie zadaje sobie z pewnością każda osoba, która interesuje się tymi bodajże najbardziej efektownymi i lubianymi owadami na świecie. Szczególnie dzieci są zafascynowane barwnymi gatunkami motyli. A jakie z nich są uznawane za najpiękniejsze? Które z nich mają najciekawsze cechy? Jakie są ich nietuzinkowe i wręcz unikalne zwyczaje? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!

Najciekawsze motyle na świecie w motylarni nad morzem– zacznijmy od… Morpho Peledeis!

Wszystkie osoby, które interesują się motylami, z pewnością słyszały o jednym gatunku motyli, który absolutnie wyróżnia się na tle innych gatunków. I można go spotkać w naszej motylarni nad morzem! A tym niespotykanym gatunkiem jest oczywiście słynny… Morpho Peledeis! A cóż to za gatunek? Otóż Morpho Peledeis zawdzięcza swoją niebywałą sławę fantazyjnemu ubarwieniu. Skrzydła motyla przybierają z zewnątrz barwę jasnoniebieską, a w zasadzie- błękitną. Ten przepiękny motyl zachwyca swoimi skrzydłami każdego, kto na niego spojrzy! Ponadto, wewnętrzna część skrzydeł Morpho ma ciemną barwę, przez co podczas trzepotania skrzydłami (szczególnie w naturalnym środowisku, na tle drzew i roślinności) sprawia wrażenie, jakby… pojawiał się i znikał! To absolutnie niespotykana cecha wśród wszystkich motyli, za co Morpho Peledeis jest uznawany za jednego z najciekawszych gatunków tych owadów na całym świecie.

A teraz poznajmy… Papilo Lowi

Kolejnym motylem, który z pewnością jest warty zainteresowania, jest bajeczny Papilo Lowi. Cechą charakterystyczną tego gatunku motyla jest tak zwany „dymorfizm płciowy”. A cóż oznacza to ciekawe pojęcie? Otóż chodzi o to, że zarówno samiec, jak i samica gatunku… różni się od siebie! Dokładnie tak- samiec Papilo Lowi ma inne kolory i wzory na skrzydłach, a także inną wielkość, niż jego żeńska odpowiedniczka. Samica tego motyla ma czarne skrzydła i jest nieznacznie mniejsza od samca. Ponadto, tylne skrzydła motyla przyjmują charakterystyczny, podłużny kształt. Natomiast samiec różni się od samicy tym, że posiada zmienne ubarwienie skrzydeł- te przednie są jasnobrązowe i posiadają ciemne żyłki. Również tylne skrzydła różnią się barwą i są inne, niż u samicy!

Motylarnia nad morzem. Nie może zabraknąć oczywiście… Heliconius Sara.

Kolejnym w zestawieniu najciekawszych motyli na świecie, które możesz spotkać w motylarni nad morzem, jest motyl o naprawdę ciekawej nazwie- Heliconius Sara. A czym wyróżnia się ten gatunek? Przede wszystkim tym, że Heliconius Sara ma niespotykaną wręcz umiejętność- potrafi zapamiętywać rozmieszczenie roślin, którymi się żywi! To kolejna cecha, którą potrafią zachwycić motyle. Ta umiejętność została nazwana przez badaczy tak zwanym „algorytmem podróżującego sprzedawcy”. Motyl ten potrafi zatem na stałe podróżować w określonych kierunkach w poszukiwaniu pożywienia! Oprócz tego, Heliconius Sara wyróżnia się jeszcze jedną cechą. Otóż, ten gatunek motyla żyje nawet aż… 9 miesięcy. To bardzo dużo, jak na motyla. Ich długowieczność wynika z aminokwasów, które są dla nich dostępne w niektórych płytkach kwiatów, którymi żywią się te niezwykłe motyle.

Poznaj prawdziwego mistrza kamuflażu- Kalima Inachus!

Kolejnym z ciekawych motyli, które z pewnością zasługują na przedstawienie w niniejszym zestawieniu, jest oczywiście… Kalima Inachus. Ten o motyl o ciekawej nazwie znany jest również jako… Motyl Liść. Ten przydomek zapewnia swojemu nietypowemu wyglądowi. Jak nietrudno się domyślić, Kalima wygląda jak prawdziwy liść. To forma kamuflażu, który zapewnia temu motylowi bezpieczeństwo w równikowych lasach i w tropikalnej dżungli. Jest to jedna ze strategii adaptacyjnych bardzo wielu zwierząt- dzięki skutecznemu kamuflażowi, zwierzęta chronią się przed drapieżnikami, które mogą im zagrażać. To ułatwia im przetrwania na łonie natury. Kalima lata szybko i dynamicznie, a ponadto świetnie odnajduje się w gęstych lasach. Można go spotkać gdziekolwiek tam, gdzie znajduje się sok owocowy- to jest jego podstawowe źródło pożywienia.

Neptis Hylas, czyli… popularny „żeglarz”

Ostatnim z motyli, który zostanie przedstawiony w dzisiejszym artykule, jest Neptis Hylas. Nazywany jest „żeglarzem”, ponieważ motyl ten lata w bardzo charakterystyczny sposób, która przypomina właśnie ruch żagli. Jakby jedna cecha charakterystyczna to za mało, Neptis Hylas posiada jeszcze jedną, którą wyróżnia go na tle innych motyli. Otóż podczas lotu, oprócz poruszania się w bardzo charakterystyczny sposób, Neptis również… wydaje bardzo niecodzienny dźwięk. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdybyśmy znali cel tegoż odgłosu. Okazuje się jednak, że do dzisiaj naukowcy nie znaleźli żadnej, racjonalnej odpowiedzi na pytanie, w jakim celu ten dźwięk w ogóle powstaje. To czyni Neptisa Hylasa kolejnym z enigmatycznych, ciekawych gatunków motyli, które z pewnością będą w kręgu zainteresowania naukowców jeszcze przez wiele, wiele lat.