574 859 264

Atrakcje Jastrzębia Góra to kwestia, którą wielu z nas porusza zarówno wśród rodziny, jak i znajomych- kiedy tylko zapada decyzja, aby to właśnie tam spędzić wakacyjny urlop. Oprócz ciekawych hoteli czy pensjonatów, które możemy spotkać w tej nadmorskiej miejscowości, często szukamy także rozmaitych atrakcji– i to nie tylko w samym mieście, ale i w najbliższej okolic. Wszak warto odwiedzić nie tylko to, co jest najbliżej, ale też to, co jest bardzo ciekawe i znajduje się w niedalekiej okolicy. Jedną z takich atrakcji dla rodziny w Jastrzębiej Górze, jest oczywiście… motylarnia w Karwii. To nietuzinkowy obiekt, a wizyta w nim zapada w pamięci odwiedzającym na bardzo długi czas. Dzisiejszy artykuł poświęcimy zatem temu właśnie zagadnieniu. Zostań z nami do końca, a dowiesz się:

  • Czym w zasadzie jest motylarnia w Karwii
  • Dlaczego warto ją odwiedzić- szczególnie z rodziną
  • Jakie motyle można w niej spotkać?
  • Co jeszcze warto wiedzieć przed wycieczką do żywej wystawy motyli?

Atrakcje Jastrzębia Góra– porozmawiajmy o motylarni!

Atrakcje Jastrzębia Góra– z pewnością niejednokrotnie wpisywałeś to hasło w wyszukiwarkę, kiedy planowałeś wakacyjny urlop. Trzeba powiedzieć, że słusznie- bo paleta rozmaitych rozrywek jest naprawdę szeroka. Jednak tą, która najbardziej przyciąga rodziny z dziećmi, jest oczywiście… motylarnia w Karwii. A czym tak naprawdę jest motylarnia? Na początek należy zaznaczyć, że jest to miejsce do życia dla setek egzotycznych motyli z całego świata, które mogą po niej swobodnie latać i podróżować. Bez żadnego skrępowania, motyle czują się tu jak u siebie- i słusznie! Motylarnia to właśnie prawdziwy dom dla wszystkich motyli, które się w niej znajdują. I to właśnie sprawia, że jest to świetna atrakcja dla rodziny w Jastrzębiej Górze! Aby to miejsce było jak najbardziej przystosowane do swoich małych mieszkańców, cały obiekt (który jest wolnostojącym, ogromnym namiotem) wypełniają po brzegi najbardziej egzotyczne i tropikalne rośliny i krzewy z całego świata. Wszystko po to, aby motyle miały się czym żywić, ale też po to, aby miały gdzie usiąść i zregenerować siły po całodniowych podróżach wzdłuż i wszerz motylarni.

Atrakcje dla rodziny w Jastrzębiej Górze– dlaczego warto wybrać się całą familią do motylarni?

Kiedy selekcjonujesz rozmaite atrakcje dla rodziny w Jastrzębiej Górze i decydujesz się na nieopodal położoną motylarnię w Karwii, z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy aby na pewno motylarnia jest idealnym wyborem na letnią rozrywkę. Otóż odpowiedź może być tylko jedna- oczywiście, że tak! Wyobraź sobie sytuację, w której wchodzisz wraz z rodziną do naszej motylarni, a już od progu w Twoim najbliższym otoczeniu pojawiają się egzotyczne, przepiękne motyle, które ochoczo podróżują po całym obiekcie, radośnie trzepocząc skrzydłami. Tego typu widok to niezwykła atrakcja dla dzieci w Jastrzębiej Górze i wprawia w osłupienie dosłownie wszystkich turystów! Cała paleta barw, która znajduje się na skrzydłach naszych motyli, teraz jest w zasięgu Twojego wzroku. Ponadto, bardziej oswojone motyle mogą przelecieć tuż nad Twoją głową, albo nawet… usiąść Ci na ramieniu! Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat tych przepięknych owadów, nasi wykwalifikowani przewodnicy opowiedzą Ci o najciekawszych sekretach, które skrywają! To właśnie sprawia, że motylarnia w Karwii stanowi jedną z najciekawszych atrakcji dla rodziny w Jastrzębiej Górze. Możesz jej doświadczać wielokrotnie- drzwi do motylarni stoją przed Tobą otworem!

Atrakcje Jastrzębia Góra– jakie gatunki motyli możemy znaleźć w motylarni w Karwii?

Kiedy już wiesz, jakie atrakcje Jastrzębia Góra przygotowała dla Ciebie i rodziny, zapewne zastanawiasz się nad tym, jakie gatunki motyli będziesz mógł odnaleźć w naszej motylarni. A jest ich… całe mnóstwo! I są naprawdę spektakularne. Przykładowo, Heliconius Ismenius to motyl, który nazywany jest Tygrysem- a to ze względu na barwę jego skrzydeł, które do złudzenia przypominają umaszczenie tygrysa. Niektóre z nich cechują się także zupełnie innymi, charakterystycznymi zwyczajami- i to właśnie sprawia, że motylarnia to świetna atrakcja dla rodziny w Jastrzębiej Górze. Ponadto, są wśród motyli na przykład gatunki, takie jak Papilio Polytes, które są… poligamiczne! W trakcie swojego życia samce tych motyli posiadają nawet 3 odmienne partnerki- i to jednocześnie. Są wśród naszych okazów także te najrzadsze na świecie. Papilio Palinurus to gatunek, który jako jeden z bardzo niewielu motyli, posiada zielone ubarwienie. Te, a także wiele innych gatunków egzotycznych motyli jest teraz na wyciągnięcie ręki!

Atrakcje dla dzieci Jastrzębia Góra– co warto wiedzieć przed wizytą w motylarni?

Przed odwiedzinami w motylarni warto wiedzieć o niej kilka istotnych aspektów, które sprawią, że nasz pobyt będzie jeszcze bardziej przyjemny i nietuzinkowy. Po pierwsze- zapamiętajmy- motylarnia jest otwarta przez cały lipiec, a także sierpień. Dodatkowo, jesteśmy dla Was czynni przez 7 dni w tygodniu, od godziny 10, do godziny 20. Mimo tego, najlepiej odwiedzić tę atrakcje dla rodziny w Jastrzębiej Górze w godzinach porannych- to właśnie wtedy motyle są najbardziej ruchliwe i przemierzają wielokilometrowe trasy wszerz i wzdłuż naszej motylarni w Karwii. Pamiętajmy też- mimo tego, że niektóre gatunki wydają się być bardzo oswojone, pod żadnym pozorem nie możemy ich dotykać- możemy bowiem uszkodzić ich bardzo wrażliwą powłokę na skrzydłach, często wręcz uniemożliwiając im swobodny lot. Można jednak podziwiać je w locie dosłownie kilka metrów obok nas- i to właśnie sprawia, że motylarnia jest jedną z najciekawszych atrakcji dla dzieci w Jastrzębiej Górze.

Motylarnia Jastrzębia Góra – egzotyczne motyle ze wszystkich stron świata!

Motylarnia to jedna z najciekawszych miejsc, jakie mają do zaoferowania atrakcje Jastrzębia Góra, zdecydowanie warta odwiedzin podczas wakacji nad morzem. Wielobarwne motyle o przeróżnych rozmiarach przelatują turystom nad głowami, tworząc scenerię jak ze snów w otoczeniu roślinności z serca tropikalnej dżungli. Wykwalifikowani przewodnicy z przyjemnością opowiedzą Ci o wszystkich sekretach tych stworzeń. Z pewnością interesuje Cię, kto mieszka w motylarni w Karwii – oto jedne z najciekawszych okazów, jakie możesz u nas zobaczyć na własne oczy!

Morpho peleides – egzotyczny okaz o dwukolorowych skrzydłach.

Morpho peleides naturalnie występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Ich gąsienice wykluwają się z jajeczek po ok. 10 dniach od złożenia i pożywiają roślinami oraz owocami. Rozpiętość skrzydeł tego osobnika sięga nawet 20 centymetrów, co jest dosyć imponującym rozmiarem wśród tych owadów.

Jest to ikoniczny wizerunek motylarni, wprawiający w zachwyt swymi przepięknymi błękitnymi skrzydłami, których barwa powstaje na skutek rozszczepienia światła na drobnych łuskach. Morpho peleides skutecznie zmyla polujących na niego drapieżników właśnie dzięki swym skrzydłom, ponieważ od strony brzusznej utrzymane są one w odcieniach brązu. W związku z tym podczas lotu motyl ten wygląda, jakby co sekundę znikał i pojawiał się ponownie.

Morpho polyphemus – anielski kuzyn niebieskiego Morpho.

Również do rodzaju Morpho należy nieco mniejszy Morpho polyphemus. Jego skrzydła osiągają rozpiętość do 13 centymetrów i są wręcz anielsko białe, sprawiające wrażenie przezroczystych. Zamieszkuje on Amerykę Środkową i obszary Meksyku.

Morpho polyphemus charakteryzuje się łagodnym usposobieniem. Latając spokojnie na swych śnieżnych skrzydłach naprawdę przywodzi na myśl anioły. Motyl ten nazwę zawdzięcza greckiej mitologii. Polyphemus był bowiem synem Posejdona i znany był z tego, że należał do cyklopów. Bohatera z białym Morpho łączy właśnie kwestia oczu – te bowiem przypominają zdobienia znajdujące się na skrzydłach owada.

Danaus plexippus – długowieczny podróżnik!

Danaus plexippus nazywany jest też monarchą i należy do rodziny rusałkowatych. Znany jest dzięki masowym migracjom, jakie jesienią odbywają osobniki z tego gatunku. Wędrówki jego badano przez aż 30 lat! Gotowe są bowiem przebrnąć nawet 3 tysiące kilometrów bez względu na panujące warunki pogodowe. Na ogół wspierają się bowiem kątem padania promieni słonecznych i na tej podstawie obierają kierunek, zaś podczas zachmurzenia utrzymują stały lot dzięki zmysłowi magnetycznemu, który doprowadza je do celu.

Larwy tego osobnika żywią się liśćmi trujących roślin, a odłożona w organizmie trucizna stanowi zagrożenie dla drapieżnika, który zapoluje na gąsienicę monarchy.

Naturalnie występuje na bardzo dużym obszarze – na Hawajach, w Indonezji, w państwach Europejskich i w Australii. Zamieszkuje też całą Kanadę aż po Argentynę. Standardowa długość ich życia wynosi 4 tygodnie, lecz dzięki zimowaniu mogą przeżyć do nawet 8 miesięcy, co czyni je długowiecznymi.

Papilio palinurus – szmaragdowy paź.

Papilio palinurus należy do rodziny paziowatych, a ze względu na wyjątkowe ubarwienie nazywa się go również szmaragdowym pawiem. Naturalnie występuje w południowowschodniej Azji, aczkolwiek można spotkać go w motylarniach na całym świecie, w tym w motylarni Jastrzębia Góra!

Ubarwienie Papilio palinurusa jest o tyle wyjątkowe, ponieważ zielona barwa występuje wśród motyli stosunkowo rzadko. Od strony grzbietu skrzydła tego owada mienią się przepięknym szmaragdem na czarnym tle, zaś na stronie brzusznej występuje mieszanka czerni i pomarańczy.

Papilio demoleus – najpowszechniej znany paziowaty.

Papilio demoleus to motyl z rodziny paziowatych, która obejmuje najpiękniejsze i największe gatunki. Zamieszkuje głównie południową Azję, Półwysep Arabski, subkontynent indyjski i Australię. Zasięg jego występowania dowodzi ogromnej zdolności przystosowania się do przeróżnych warunków środowiska. Można go spotkać zarówno w ogrodach, na gorących sawannach, jak i wysoko w górach – zamieszkuje bowiem także Himalaje do wysokości 2 100  metrów nad poziomem morza! Ulubionym siedliskiem Papilio demoleusa są natomiast rzeczne koryta i brzegi strumieni.

Motyl ten porusza się różną prędkością w zależności od pogody i pory dnia. W słońcu często nieruchomieje i rozpościera skrzydła, leżąc na kwiatach. W dni chłodniejsze przelatuje zwykle nisko nad ziemią w poszukiwaniu pożywienia.

Doleschallia bisaltide – jesienny liść.

Motyl ten nie bez przyczyny nazywany jest jesiennym liściem – takiego przypomina bowiem w stanie spoczynku. Skrzydła tego okazu po stronie brzusznej utrzymane są w brązowych odcieniach, do złudzenia przypominających wyschnięty liść, w związku z czym z początku nie przykuwa większej uwagi. Kiedy natomiast lata, można dostrzec oranżową barwę grzbietowej strony jego skrzydeł. Naturalnie występuje w Azji południowowschodniej, Australii oraz Nowej Zelandii.